Transakcja sprzedaży domu, mieszkania w skupie nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości do skupuJak przebiega proces transakcyjny za pośrednictwem skupu nieruchomości? Sprzedaż nieruchomości może odbyć się na trzy sposoby. Możemy zdecydować się na zamieszczenie ogłoszenia w sieci. Wtedy całość środków za sprzedaną nieruchomość wędruje do naszej kieszeni. Możemy też zdecydować się na pomoc pośrednika. Proces sprzedaży będzie wtedy trwał nieco krócej, aczkolwiek i tak będzie dość czasochłonny. W przypadku skupu nieruchomości, pieniądze otrzymamy praktycznie od zaraz.

W poniższym artykule opiszemy, jak - krok po kroku - wygląda transakcja sprzedaży nieruchomości poprzez skup.

Spotkanie z przedstawicielem

Pierwszym krokiem będzie oczywiście zgłoszenie się do danego skupu z ofertą sprzedaży nieruchomości. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem formularzy internetowych. Zgłoszenie stanowi podstawę do skontaktowania się z przedstawicielem skupu, który następnie przyjeżdża na wskazany przez nas adres.

W trakcie wizyty przedstawiciela, dochodzi do wstępnej wyceny wartości całej nieruchomości. Czasami proces ten będzie trwał dłużej niż jeden dzień. Oczywiście nie oznacza to, że dana osoba będzie wizytować naszą nieruchomość co kilkanaście godzin. W trakcie pierwszej wizyty zostanie sporządzona dokładna dokumentacja fotograficzna, która będzie podstawą do dalszej wyceny.

Decyzja

Teraz decyzja należy do właściciela nieruchomości. Może on zgodzić się z propozycją skupu, ale też... nie musi tego zrobić. Warto dodać, że na tym etapie zarówno wizyta przedstawiciela jak i wstępny szacunek wartości nieruchomości są całkowicie bezpłatne.

Jeśli właściciel nieruchomości zgadza się na warunki postawione przez skup, dochodzi do podpisania umowy wstępnej. Bardzo często skup nieruchomości zobowiązuje się do zapłaty części zobowiązania sprzedającemu w postaci zadatku. Jest to zwykle około 10 procent wartości wycenionej przez przedstawiciela.

Kompletowanie dokumentów i kancelaria notarialna

Kolejnym krokiem jaki muszą podjąć obydwie strony transakcji, będzie oczywiście przygotowywanie wszystkich dokumentów. W większości przypadków, gros wszystkich spraw załatwia skup. Cały proces jest przemyślany tak, by sprzedający nie ponosił z tego tytułu żadnych trudności.

Po przygotowaniu odpowiednich dokumentów, zabieramy je do kancelarii notarialnej, w której podpisujemy umowę końcową. W momencie podpisania wspomnianej umowy, cała nieruchomość przechodzi na własność skupu nieruchomości. Od tego momentu, sprzedający przestaje mieć do niej jakiekolwiek prawa.

Zapłata

W momencie podpisania umowy, skup nieruchomości staje się dłużnikiem wobec sprzedającego. Zobowiązuje się więc on do spłaty wszystkich zobowiązań i - co ważne - ustala termin wpłaty środków na konto bankowe sprzedającego, bądź też bezpośrednio do ręki.

Większość skupów nieruchomości obsługuje zarówno wpłaty gotówkowe, jak też wpłaty na konto bankowe. W praktyce dużo bezpieczniejsze są wpłaty na konto bankowe. Jak łatwo się domyślić, noszenie tak dużej gotówki przy sobie zaraz po sprzedaży nieruchomości nie ma sensu.

Co dalej?

Sprzedaż nieruchomości dla skupu wcale nie oznacza, że musimy się z naszego domu od tak wynosić. Możemy nadal w nim mieszkać. W takiej sytuacji, nieruchomość tą będziemy mogli nabyć na prawach najmu i to zarówno krótkoterminowego jak i długoterminowego. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które jeszcze nie znalazły swojego nowego domu, bądź też - z różnych powodów nie chcą jeszcze przez jakiś czas opuszczać swojej nieruchomości.

Dodatkowe informacje, czyli do czego zobowiązuje się skup nieruchomości w kontekście przeprowadzanej transakcji?

  1. Skup nieruchomości jest zobowiązany do zakupu przedmiotu transakcji z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Pieniądze z reguły są przelewane na konto a osobie sprzedającej jest zapewniona pełna anonimowość przed osobami trzecimi.
  2. W większości przypadków skupy nieruchomości zobowiązują się do całkowitego uregulowania "z własnej kieszeni", wszelkich wydatków ponoszonych z tytułu uregulowania transakcji. Często dotyczy to również samego podatku od nieruchomości, który jest przerzucany na stronę kupującą, czyli rzecz jasna skup.
  3. Skup nieruchomości nie jest zainteresowany wyłącznie nowymi, nieskazitelnymi nieruchomościami. Wręcz przeciwnie - wiele skupów kupuje również takie nieruchomości, które wymagają remontów (często nawet bardzo poważnych).
  4. Szybkość to kolejna cecha, co do której można mieć pewność, decydując się na usługi skupu nieruchomości. Niektóre skupy umożliwiają zrealizowanie transakcji nawet i w 24 godziny po otrzymaniu zgłoszenia. Często jednak jest to zabieg marketingowy, gdyż chodzi tu o umowę wstępną a nie tą, którą podpisujemy przed notariuszem. Zresztą samo skompletowaniu dokumentów (jak i podróż do notariusza), byłaby zadaniem dość czasochłonnym i z pewnością nie trwałaby krócej, niż 24 godziny.

Podsumowując, skup nieruchomości to podmiot który pozwala na zrealizowanie całej transakcji w bardzo krótkim czasie. Większość formalności, jak i kosztów transakcji "z automatu" przechodzi na skup, co zresztą jest bardzo wygodne dla sprzedającego. Poza tym nie wszyscy chcą czekać nawet i kilka lat, na sprzedanie swojej nieruchomości.