Marzenia senne - najnowsze badania

Sny i marzenia senneKażda osoba, która zastanawiała się nad tym jak to jest, że śni? Czemu gałki oczne ruszają się podczas fazy REM snu? Jaki ma to związek z widzeniem obrazów? - znajdzie odpowiedzi w prezentowanym artykule na temat najnowszych badań z zakresu marzenia sennego. Artykuł opiera się o prawdziwe dane, z przeprowadzonych badań.

1. Świadomość człowieka podczas snu w fazie REM
2. Opis fazy REM
3. Zespół badający zaburzenia zachowania podczas fazy REM
4. Badanie zachowania się mózgu podczas fazy REM
5. Wnioski naukowe dotyczące ruchów gałek ocznych podczas fazy REM

Świadomość człowieka podczas snu w fazie REM

Świadomość człowieka o tym, co dzieje się w jego głowie gdy śpi jest rok rocznie poszerzana. Pragniemy żeby w końcu wynaleziono kamerę do podglądu naszych marzeń sennych. Póki co, dwudziesty pierwszy wiek oferuje zajrzenie do marzeń sennych za pomocą analizy i rozumienia tego co pamiętamy. Jak to się dzieje dokładnie, przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Opis fazy REM

Marzenia senne u człowieka powstają zawsze w fazie REM. Charakterystycznymi cechami tej fazy snu są: zwiększona aktywność kory mózgowej oraz wzrost aktywności gałek ocznych. Naukowcy zastanawiają się, czy ruchy gałek ocznych są związane z oglądaniem obrazu, jako swoistego podglądu świata sennego z perspektywy lotu samolotem, helikopterem czy lotu ptaka. Jak to jest, że człowiek pamięta niektóre sny - naukowcy zastanawiają się, czy ma to związek z momentem obudzenia - może pamiętamy tylko to co się pojawiło w momencie obudzenia. Te dwie tezy są właśnie tym nad czym naukowcy pracują. Pragną odkryć, która wersja jest prawdziwa, a może prawda jest zupełnie inna?

Zespół badający zaburzenia zachowania podczas fazy REM

Powstał zespół badający zaburzenia zachowania podczas fazy REM - badania neurologiczne polegają na analizie zachowania śniącego i jego ruchów podczas snu, które nie są blokowane przez mięśnie podczas badania. Ciekawym spostrzeżeniem jest, że osoby które nie widzą od urodzenia również przeżywają fazę REM w ten sam sposób, z uwzględnieniem gałek ocznych, które są w ciągłym ruchu.

Badanie zachowania się mózgu podczas fazy REM

Pierwsza teza nie jest po zbyta dowodów. Rok 2015 przyniósł odkrycie opisane w wydaniu październikowym czasopisma Charaktery, w którym to Yuval Nira z Tel Aviv University, Thomas Andrillon z laboratorium UMR8554 w Paryżu, grupa badaczy z University of Wisconsin-Madison z Giulio Tononim na czele oraz neurochirurgiem Itzhaka Frieda z University of California w Los Angeles. Badanie polegało na doborze 9 pacjentów z epilepsją, którym przyczepiono diody elektroniczne, mające za zadanie mierzyć aktywność mózgu w obszarze płata skroniowego przyśrodkowego. Ten obszar mózgu jest aktywny w chwili widzenia obrazów. Naukowcy w ten sposób sprawdzają czy gałki oczne są związane z widzianymi obrazami podczas fazy REM.

Wnioski naukowe dotyczące ruchów gałek ocznych podczas fazy REM

Naukowcy dowiedli, że obszar przyśrodkowy płata skroniowego uaktywnia się podczas ruchów gałek ocznych w fazie REM. Oznacza to, że gałki oczne odgrywają dużą rolę w sytuacji śnienia, podczas fazy REM.

Informacje:

  1. https://www.babskiswiat.com.pl/
  2. https://www.miod-malina.pl/