Inwestowanie w złoto

Inwestowanie w złotoInwestycja w złoto - czy to się opłaca?

XXI wiek to bardzo trudne czasy. Kryzys, bieda i bezrobocie dotyka wielu milionów ludzi na całym świecie. W czasie zawirowań na rynku finansowym inwestorzy szukają pomysłu na inwestycje pieniądza w bezpieczny produkt przynoszący systematyczne zyski. Dla wielu przedsiębiorców inwestowanie w złoto to jeden z bezpieczniejszych kruszców chroniących ich portfel przed inflacją, dlatego większość z nich zastanawia się czy nie zainwestować w niego większych oszczędności.

W co inwestować? Czy warto inwestować w sztabki złota?

Choć w ostatnich latach cena rynkowa złota nieco zmalała (przyczynił się do tego kryzys z 2008 roku) to i tak warto zakupić złoto w formie fizycznej np. monety, numizmaty i bezpiecznie trzymać je na czarną godzinę. Złote monety czy sztabki to długoterminowa ochrona naszego kapitału. Pieniądze z czasem tracą na wartości, a złotem bez najmniejszego problemu zapłacisz nawet na drugim końcu świata.

Czy złoto chroni przed inflacją?

Oczywiście, że tak. To kruszec którego nie da się dodrukować, a inflacja prędzej czy później jest nieunikniona. Dodruk przez banki centralne coraz większej liczby pieniędzy papierowych przyczynia się do spadku ich wartości. Tylko kruszce szlachetne mają ograniczoną ilość i przez to są tak cenne.

W jakie złoto zainwestować?

Najlepiej kupić złote monety, sztabki oraz numizmaty. Nie opłaca się kupować złotej biżuterii, która zazwyczaj nie jest wyrabiana z czystego złota i oprócz ceny za kruszec płacimy także niemałą cenę za pracę jubilera, który tą biżuterię wykonał. Oczywiście należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i nie kupować złotych wyrobów od nieznanych kontrahentów, którzy zamiast czystego kruszcu mogą nam sprzedać pozłacany - nic nie wart metal. Dobrym pomysłem jest import złota od naszych zachodnich sąsiadów. Będąc członkiem Unii Europejskiej jesteśmy zwolnieni od płacenia VAT-u i nie interesują nas również kwestie celne. Złote sztabki z zachodu można bezpośrednio zamówić przez Internet lub osobiście wybrać się za zachodnią granicę np. do Niemiec czy Austrii.

Inwestycja w złoto to biznes dla każdego. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy i ani mnóstwa gotówki. Jednak temat „inwestycja w złoto” jest bardzo obszerny i zanim rozpoczniemy naszą przygodę ze złotem warto ten temat nieco zagłębić.