Wśród amatorów panuje czasem opinia, że w przemyśle można stosować te same komputery, które wykorzystujemy w naszych domach czy biurach. Na ogół jednak dość szybko widoczne stają się skutki takiego myślenia - łatwo bowiem zaobserwować, jak bardzo wzrasta awaryjność zwykłych komputerów w środowisku produkcyjnym. Jakie więc warunki muszą spełniać komputery, byśmy mogli uznać je za przemysłowe i czym się różnią od tych bardziej klasycznych?
Odporność mechaniczna
O ile zwykły komputer biurkowy czasem może ucierpieć poprzez przypadkowe kopnięcie czy uderzenie krzesłem, komputery przemysłowe muszą znosić znacznie więcej. Nikt oczywiście nie zakłada, że ktoś specjalnie będzie próbował uszkodzić obudowę, natomiast ważne jest wzmocnienie jej na tyle, by wpływ ewentualnych niezaplanowanych uderzeń na działanie sprzętu był bardzo niewielki. Dotyczy to też oczywiście stosunkowo małej, ale istniejącej przecież grupy urządzeń, jaką są specjalnie wzmacniane laptopy. Tam mobilność musi często ucierpieć kosztem zwiększenia wymiarów i wagi sprzętu. Jednak każdy świadomy użytkownik komputera przemysłowego z pewnością zgodzi się na taki kompromis.
Niestandardowa obudowa
Gdy pierwsze komputery osobiste trafiały do naszych domów i biur, zazwyczaj składały się ze standardowego zestawu, obejmującego: monitor, klawiaturę, myszkę i wielkie szare pudło stanowiące jednostkę centralną. Walczyły wtedy między sobą dwa trendy, jeśli chodzi o wygląd jednostki centralnej, czyli wersja Desktop oraz Tower. Pierwszą z nich tradycyjnie stawialiśmy na biurku, a ze względu na poziomą budowę stanowiła ona jednocześnie podstawę dla monitora. Dzięki temu bardzo łatwe było choćby wkładanie płyty czy dyskietki do napędu, bezproblemowy był też dostęp do przycisków i portów. Malała również szansa, że przypadkowo uszkodzimy stojące na podłodze urządzenie, gdyż na biurku było znacznie bezpieczniejsze. Z czasem jednak okazało się, że znacznie popularniejsze stały się obudowy typu Tower, mające kształt pionowej wieży, którą zwyczajowo stawialiśmy pod lub obok biurka. To w zasadzie tyle, jeśli chodzi o nasz wybór w przypadku komputerów domowych, choć dla porządku warto wspomnieć o komputerach typu all-in-one, gdzie ekran oraz podzespoły komputera zamknięte były w jednej obudowie. Całkowicie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o komputery przemysłowe. Tam bardzo często bowiem zarówno komputery jako takie, jak i ich ekran, oraz niezbędne akcesoria jak klawiatura czy mysz przyjmują formę pasującą do standardowej, serwerowej szafy 19". Dzięki temu możliwe jest choćby łatwe zamknięcie szafy i dodatkowe zabezpieczenie komputera w momentach, w których z niego już nie korzystamy.
Przemysłowe komputery panelowe
Wspomniana wcześniej konstrukcja typu all-in-one spotykana jest również w przemyśle. Ma tam dość istotne zastosowanie, gdyż integruje w jednej obudowie całość komputera oraz ekran, a jeżeli uda się do tego zestawu dołączyć również sterowanie dotykowe, to pozwoli nam to niesamowicie ograniczyć liczbę kabli, połączeń, ruchomych elementów i zdecydowanie zmniejszy podatność na uszkodzenia. Komputer przemysłowy może być też zdecydowanie lepiej zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznych niż jego tradycyjny odpowiednik. Możliwa jest bowiem znaczna hermetyzacja obudowy, gdzie do samego urządzenia należy doprowadzić jedynie kable zasilające i sygnałowe, a nawet je możemy wyposażyć w niestandardowe złącza, zmniejszając tym samym ryzyko przedostawania się szkodliwych elementów z zewnątrz do środka komputera - https://itouchsystem.pl/komputery-przemyslowe/.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy zainstalować komputera w pełni zintegrowanego, to zdecydowanie warto rozważyć wykorzystanie monitora dotykowego, który będzie pełnił funkcję urządzenia wejściowego dla naszego komputera. W warunkach produkcyjnych bowiem bardzo ciężko jest wygodnie operować za pomocą tradycyjnej klawiatury lub myszy, są one też dużo bardziej podatne na uszkodzenia ze względu na ruchome części. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wykorzystując monitor dotykowy, jesteśmy w stanie zaprogramować odpowiednio duże klawisze ekranowe, czy też strefy dotykowe wyświetlane na ekranie, które umożliwią choćby pracę w rękawicach, co raczej nie byłoby możliwe w przypadku zwykłej klawiatury czy myszy - https://itouchsystem.pl/komputery-panelowe-budowa-zastosowanie-informacje/
Ulepszony system wentylacji
Doskonale wiemy, jak szybko potrafią uszkodzić się wentylatory - nie tylko w domowych komputerach, ale też w każdym innym sprzęcie wykorzystującym wentylatory do wymuszenia przepływu powietrza. Całość zaczyna hałasować, po czym przestaje działać. W warunkach domowych oznacza to, że komputer zatrzyma się ze względu na przekroczenie temperatury chłodzonych elementów, a my będziemy musieli udać się do sklepu po nowy wentylator. W warunkach przemysłowych natomiast taka sytuacja może oznaczać przestój w produkcji, co z kolei może przekładać się na wymierne straty finansowe. Dlatego też komputery przemysłowe wyposażone są często w zdublowany system wentylatorów, by zapewnić nieprzerwane działanie komputera - nawet, gdy jeden wentylator ulegnie uszkodzeniu. Same wentylatory to jednak nie wszystko. Niezależnie od tego, jak dobrej są jakości, jeżeli pracują w bardzo zapylonym środowisku, to nie są w stanie w pełni zachować swojej wydajności. Dość łatwo też kurz i zanieczyszczenia mogą za pośrednictwem wentylatora dostać się do środka urządzenia. Dlatego też, wentylatory często uzupełniane są przez odpowiednie filtry powietrza, które choć zmniejszają skuteczność wentylacji, to znacząco zwiększają żywotność zarówno wentylatorów, jak i całego komputera.
Przystosowanie do pracy w wyższej temperaturze
Nawet jeśli nasz wentylator pracuje bardzo sprawnie, to nie jest w stanie uczynić cudów. Włączenie samego wiatraka w samochodzie w gorący dzień nie sprawi przecież, że w środku będzie nam chłodniej, do tego potrzebna jest klimatyzacja. Również w przypadku komputerów stosuje się czasem klimatyzowane pomieszczenia, specjalnie po to, by zwiększyć niezawodność sprzętu. Jeśli jednak nasz komputer musi pracować na przykład bezpośrednio w hali fabrycznej, to musi przetrwać również w takich warunkach.
Źródła: